xStorage

A proč zrovna domácí elektrárna xStorage od Nissanu?

 

U Nissanu se mi moc líbí jejich filozofie elektromobility. V Nissanu se nedívají na elektromobil pouze jako na auto, ale hodně přemýšlejí i o tom, jak jej co nejlevněji nabít, jak by mohlo auto napájet domácnost a dodávat přebytek energie zpět do elektrické sítě, a také jak znovu využít použité bateriové články z elektromobilů, které ještě pořád mají dlouhou životnost.
Jejich první produkt v této oblasti byl V2H systém ( Vehicle2Home ) LEAF to Home, který uměl obousměrně směrovat tok elektrické energie, takže buď V2H LEAF to Home nabíjel ze sítě Nissan Leaf a nebo Nissan Leaf přes V2H napájel dům. Tento systém byl však dostupný pouze na Japonském trhu a uplatnění našel převážně v odlehlejších oblastech Japonska tam, kde časté hurikány způsobují výpadky elektrické energie a elektromobil Nissan Leaf je pak využit jako „generátor“ pro napájení domu.

Systém V2H LEAF to Home již Nissan neprodává a nahradil jej novým V2H systémem xStorage, který teď začíná prodávat celosvětově. Systém xStorage umí nejen obousměrně směrovat tok energie do elektromobilu a nebo napájení domu, ale umí elektrickou energii i uchovávat díky 12 bateriovým modulům.
Tyto bateriové moduly mohou získat energii z fotovoltaických panelů, větrné elektrárny, z Nissanu Leaf a nebo z elektrické sítě v nízkém tarifu.
xStorage se buď nabízí s recyklovanými bateriovými moduly z elektromobilu Nissan Leaf, které ztratily pouze 25% kapacity a nebo s novými bateriovými moduly.

Bateriové úložiště xStorage Home

V Evropě se nabízí xStorage 3,5 kWh a nebo xStorage 6 kWh.

Zatím se dají objednat pouze v Německu, Norsku a Anglii a to buď s recyklovanými nebo novými bateriemi. Ceny produktů jsou uvedeny v tabulce níže.
Tento systém je v současné době cenově nejdostupnějším na trhu a je vyroben nadnárodní společností Nissan s velkým důrazem na kvalitu a servis.

recyklované baterie nové baterie
 xStorage 3,5 kWh  3.500 EUR  5.000 EUR
 xStorage 6 kWh  3.900 EUR  5.571 EUR
Ceny jsou uvedeny bez DPH a instalace

Kompletní specifikace produktu xStorage ke stažení.

pdf-icon
Funkční schéma xStorage Home

Handicapem je zatím absence výrobku na českém trhu a s tím bude souviset i delší příprava pro český energetický trh, protože takové zařízení nesmí generovat přetoky do sítě. Jenomže xStorage je právě navržen tak, aby mohl energii do sítě i dodávat, což pak může představovat problém pro získání Protokolu o nastavení ochran, o tom že systém negeneruje přetoky do sítě.
Je jisté, že xStorage se jednou v České Republice prodávat bude, ale otázkou je, za jak dlouho bude splňovat nutné ČSN certifikace a zda bude splňovat dotační pravidla Nová Zelená Úsporám. Odhaduji, že do roku 2020 se začne prodávat i na Českém trhu.